Past Division Competition Winners (1974-1989) Division competitions highlight the research of our Graduate Student members. Each year, hundreds of students participate in this highly competitive program. These winners are recognized during the IFT Annual Meeting and Food Expo.

1989

Undergraduate Competition
1st Place: Sonia M. Hartunian, Iowa State U.; 2nd Place: Pamela Siokowski; 3rd Place: Lauri Lowery, Auburn University

Graduate Competition
1st Place: Tommy L. Wheeler, Texas A&M U.; 2nd Place: Adie Mannheim, U. of Illinois

Biotechnology Division Graduate Competition
1st Place: Dennis A. Romero, North Carolina State U.;

Ordal Competition
1st Place: Gwen Reynolds, Michigan State U.; 2nd Place: Linda Harris, North Carolina State U.  3rd Place:  Mansour Samadpour: U. of Washington

Ayers Competition
1st Place: Anna Lammerding: U. of Wisconsin-Madison; 2nd Place: Sirirat Rengpipat, U. of Wisconsin-Madison; 3rd Place: Dan Boyle, Colorado State U.

Chapter Competition
1st Place: Mississippi State U.; 2nd Place: U. of Nebraska; 3rd Place: U. of Wisconsin-Madison

1988

Undergraduate Competition
1st Place: Mary M. Guyer, U. of Arkansas; 2nd Place: Polla S. Ita; U. of Nebraska; 3rd Place: Lynda G. Hasty, U. of Tennessee

Graduate Competition
1st Place: Daniel McKamy, Clemson U.; 2nd Place: Susan Lowum, U. of Wisconsin; 3rd Place: Suzanne Case, North Carolina State U.

Ordal Competition
1st Place:  Barrie Froseth, U. of Minnesota

Ayers Competition
1st Place: J.L. Johnson, U. of Wisconsin-Madison

Chapter Competition
1st Place: U. of Minnesota; 2nd Place: Washington State U.; 3rd Place: North Carolina State U.

1987

Undergraduate Competition
1st Place: Jane Prince, U. of Tennessee; 2nd Place: Liam Good, U. of British Columbia; 3rd Place: Elaine Berry, U. of Nebraska-Lincoln

Graduate Competition
1st Place: Todd W. Gusek, Cornell U.; 2nd Place: Brian C. Hampson, U. of Illinois

Ordal Competition
Winner: Mary Dillon, U. of Massachusetts

Ayers Competition
Winner: Y.-Y (Diana) Hao, U. of Georgia

Chapter Competition
Winner: U. of Georgia

1986

Undergraduate Competition
1st Place: Lisa Bruggman, Texas A&M U.; 2nd Place: Colleen Whorton and Susan Himelberg, U. of Missouri; 3rd Place: Jane Prince, U. of Tennessee

Graduate Competition
1st Place: R. Scott Peterson, U. of Wisconsin; 2nd Place: Donald E. Conner, U. of Georgia; 3rd Place: Helen H. Lin, Purdue U.

Ordal Competition
Winner: Helen H. Lin, Purdue U.

Ayers Competition
Winner: Stephen J. Knabel, Iowa State U.

Chapter Competition
Winner: Washington State Univ.

1985

Undergraduate Competition
1st Place: David Baldwin, Pennsylvania State U.; 2nd Place: Laura Martin, U. of Wisconsin-Madison; 3rd Place: Elizabeth Briggs, U. of Vermont

Graduate Competition
1st Place: Jeffery Stamp, U. of Minnesota; 2nd Place: Warrie Means, Colorado State U.; 3rd Place:  Thomas Davis, Pennsylvania State U.

Ordal Competition
Winner: May Hugdahl, U. of Wisconsin-Madison

Ayers Competition
Winner: Emilia Rico-Munez

Chapter Competition
1st Place: U. of Georgia

1984

Undergraduate Competition
1st Place: Catherine Gryniewicz, U. of Wisconsin-River Falls; 2nd Place: Sanah Atassi Sheldon, U. of California Davis; 3rd Place: Barbara Schrag, South Dakota State U.

Graduate Competition
1st Place: Magdalena Tamura, U. of California-Davis; 2nd Place: Timothy Durance, U. of British Columbia; 3rd Place: Jose Montejano, North Carolina State U.

Ordal Competition
Winner: K.H. Chen, North Carolina State U.; Runner Up: Timothy Durance, U. of British Columbia

Ayers Competition
Winner: Diane Sbaih, Louisiana State U.; Runner Up: D.E. Conner, University of Georgia

Chapter Competition
Winner: North Carolina State U.

1983

Undergraduate Competition
1st Place:  Jody Ehrich, Cornell U.; 2nd Place: Lawrence Wu, U. of Washington; 3rd Place: Susan Ebeler, U. of Nebraska

Graduate Competition
1st Place: Scott Scioli, U. of Nebraska; 2nd Place: Sree Raghaven, Rutgers U.; 2nd Place: Sephan Platt, U. of Massachusetts

Microbiology Competition
Winner: Alicia Loffler, U. of Massachusetts

Chapter Competition
1st Place U. of Arkansas

1982

Undergraduate Competition
1st Place: Jeffery Stamp, U. of Minnesota; 2nd Place: Frances Anderson, U. of Illinois; 3rd Place: Alice Chan, U. of British Columbia

Graduate Competition
1st Place: Mary Lee Lusby, Iowa State U.; 2nd Place: Emilia Rico-Muñoz, U. of Tennessee; 3rd Place: Tom Tautrus, U. of British Columbia

Microbiology Competition
1st Place: Frederick Cook, Virginia Polytechnical Institute & State U.

Chapter Competition
1st Place: Oregon State U.

1981

Undergraduate Competition
1st Place: Sarah Geisert, U. of Missouri-Columbia; 2nd Place: Sandra Murray, U. of British Columbia; 3rd Place: Nancy Nisbett, U. of Tennessee

Graduate Competition
1st Place: Kevin Jones, U. Nebraska; 2nd Place: David Gombas, U. of Massachusetts; 3rd Place: J.T. Carlin, Rutgers U.

Microbiology Competition
1st Place: Katherine Johnson, U. of Minnesota;

Chapter Competition
U. of Georgia

1980

Graduate Competition
1st Place: Julie Komar, U. of Illinois; 2nd Place: Carol Kinney, U. of Illinois; 3rd Place: Mary Jo Wells, U. of California- Davis

Undergraduate Competition
1st Place: Susan Lomanno, U. of Massachusetts-Amherst; 2nd Place: Deborah Nelson, U. of Wisconsin; 3rd Place: Armand Paradis, U. of Massachusetts-Amherst

1979

Undergraduate Competition
1st Place: B. Brooks, U. of Arizona; 2nd Place: C. Sales, Kansas State U.; 3rd Place: A. Renslaw, U. of British Columbia

Graduate Competition
1st Place: M. Lawson, U. of California-Davis; 2nd Place: N. Anderson, U. of Massachusetts; 3rd Place: R. Waniska, Cornell U. 

1978

Undergraduate Competition
1st Place: Carol Fish, Oregon State U.; 2nd Place: Wendy Thompson, U. of Minnesota; 3rd Place: Kathy Parker, U. of Arkansas

Graduate Competition (?)
1st Place: Nina Birnbaum, Cornell U.; 2nd Place: Juelene Sorensen, U. of Wisconsin; 3rd Place: Les Smoot, Virginia Polytechnic Institute & U.

1977

Undergraduate Competition
1st Place: Gail B. McBride, U. of British Columbia; 2nd Place: Sara Cantrell, U. of Tennessee; 3rd Place: Beth Rusnak, Texas A&M

Graduate Competition
1st Place: Dennis Lonergan, U. of Wisconsin; 2nd Place: B. Swaminathan, U. of Georgia; 3rd Place: James Heinis, U. of Georgia

1976

Phi Tau Sigma Undergraduate Research Paper Awards
1st Place: Rebecca Hamilton, U. of Florida; 2nd Place:  Neva Rizley, Texas A&M; 3rd Place: Eric Johnson, U. of California-Davis

1975

Phi Tau Sigma Undergraduate Research Paper Awards
1st Place: Eunice C.Y. Li, U. of British Columbia; 2nd Place: Edna Sustek, Texas A&M; 3rd Place: Ray Schniekels, U. of Minnesota;

1974

Phi Tau Sigma Undergraduate Research Paper Awards
Winner: Steve Sorenson, U. of California-Davis

Past Division Competition Winners 2000-2012    Past Division Competition Winners 1990-1999