Past Officers

2014-2015 Elected Officers

President

Jay Gilbert

President-Elect

Amy DeJong

Past President

Jonathan Baugher

Central Atlantic Area Representative

Robert Price

Midwest Area Representative

Jacob Farr

Mountain West Area Representative

Emma Sandquist

North Atlantic Area Representative

Jennifer Komaiko

North Central Area Representative

Hannah Fuller (Hansen)

Pacific West Area Representative

Evann Dufort

South Central Area Representative

Ryan Barnes

Southeast Area Representative

Fredreana Hester

2013-2014 Elected Officers

President

Jonathan Baugher

President-Elect

Jay Gilbert

Past President

Matt Cael

Central Atlantic Area Representative

Andrea Gilbert

Midwest Area Representative

Marion Harness

Mountain West Area Representative

Marie-Julie Richer-Roy

North Atlantic Area Representative

Victoria Sbrogna

North Central Area Representative

Chelsey Timm

Pacific West Area Representative

Allison Baker

South Central Area Representative

Alex Brandt

Southeast Area Representative

Shantrell Renee Willis

2012-2013 Elected Officers

President

Matt Cael

President-Elect

Jonathan Baugher

Past President

Jennifer Willig

Central Atlantic Area Representative

Matthew Moore

Midwest Area Representative

Sarah Scholl

Mountain West Area Representative

Jonathan Tong

North Atlantic Area Representative

Jay Gilbert

North Central Area Representative

Brooke Grossenbacher

Pacific West Area Representative

Melissa Sales

South Central Area Representative

Alex Lyssy

Southeast Area Representative

Luis A. Espinoza-Rodenzo

2011-2012 Elected Officers

President

Jennifer Willig

President-Elect

Matt Cael

Past President

Andrea Bouma

Central Atlantic Area Representative

Quin Patton

Midwest Area Representative

Jamie Greene

Mountain West Area Representative

Aliyar Fouladkhah

North Atlantic Area Representative

Xi Chen  

North Central Area Representative

Gregory Turbes

Pacific West Area Representative

Kirk Smith

South Central Area Representative

Lisbeth Rives

Southeast Area Representative

Adriana Soto

2010-2011 Elected Officers

President

Andrea Bouma

President-Elect

Jennifer Willig

Past President

Kelsey Ryan

Central Atlantic Area Representative

Molly Brannock

Midwest Area Representative

Jessica Rombach

Mountain West Area Representative

Andy Tuy

North Atlantic Area Representative

Siyuan Zhou

North Central Area Representative

Ian Ronningen

Pacific West Area Representative

Arthi Padmanabhan

South Central Area Representative

Paula Simons

Southeast Area Representative

Lisa Disney

2009-2010 Elected Officers

President

Kelsey Ryan

Past President

Patricia Aron

President-Elect

Andrea Bouma

Central Atlantic Area Representative

Molly Brannock

Midwest Area Representative

Lynn Wischmeyer

Mountain West Area Representative

Will Baird

North Atlantic Area Representative

Aaron Uesugi

North Central Area Representative

Bailey Harris

Pacific West Area Representative

Linda Wechsler

South Central Area Representative

Chris Duncan

Southeast Area Representative

David Asiamah

2008-2009 Elected Officers

President

Patricia Aron

Past President

Yifat Yaniv

President-Elect

Kelsey Ryan

Central Atlantic Area Representative

Adam Croissant

Midwest Area Representative

Meghan Peltz

Mountain West Area Representative

Ryan Davies

North Atlantic Area Representative

Andrew Draganski

North Central Area Representative

Olivia Kunzman

Pacific West Area Representative

Andrea Bouma

South Central Area Representative

Matthew Cael

Southeast Area Representative

Laura Strawn

2007-2008 Elected Officers

President

Yifat Yaniv

Past President

Taylor Wallace

President-Elect

Patricia Aron

Central Atlantic Area Representative

Katie Robbins

Midwest Area Representative

Ruth Lucius

Mountain West Area Representative

Andrew Miyashiro

North Atlantic Area Representative

Mohamed Badaoui Najjar

North Central Area Representative

Stelios Viazis

Pacific West Area Representative

Leigh Schmidt

South Central Area Representative

Megan Maenius

Southeast Area Representative

Mark Corey

2006-2007 Elected Officers

President

Taylor Wallace

Past President

Clint Stevenson

President-Elect

Yifat Yaniv

Secretary

Varinnia Gomes

Midwest Area Representative

Arpan Bhagat

North Atlantic Area Representative

Tom Nack

North Central Area Representative

Alyssa Bakke

South Central Area Representative

Mandy Mayeaux

Southeast Area Representative

Heather Winkler

Western Area Representative

Jessica Malave

2005-2006 Elected Officers

President

Clint Stevenson

Past President

Rodney Green

President-Elect

Taylor Wallace

Secretary

Varinnia Gomes

Midwest Area Representative

David Schroeder

North Atlantic Area Representative

Atsushi Maekawa

North Central Area Representative

Alyssa Bakke

South Central Area Representative

Kerri Schneider

Southeast Area Representative

Andriana Schirack

Western Area Representative

Jonathan Rowe

2004-2005 Elected Officers

President

Rodney Green

Past President

Jaime Rudolf

President-Elect

Clint Stevenson

Secretary

Krista Schultze

Midwest Area Representative

Christine Quinlan

North Atlantic Area Representative

Sarah Woodling

North Central Area Representative

Laura Colby

South Central Area Representative

Sonja Jones

Southeast Area Representative

Carol D'Lima

Western Area Representative

Kit Meyers

2003-2004 Elected Officers

President

Jaime Rudolf

Past President

Amanda Lathrop

President-Elect

Rodney Green

Secretary

Kevin Wright

Midwest Area Representative

Ilan Weiss

North Atlantic Area Representative

David Tisi

North Central Area Representative

Rebekah Lowe

South Central Area Representative

Richelle Beverley

Southeast Area Representative

Mary Whetstine

Western Area Representative

Clint Stevenson

2002-2003 Elected Officers

President

Amanda Lathrop

Past President

Jonathan Gray

President-Elect

Jaime Rudolf

Secretary

Kristine Lukasik

Midwest Area Representative

Kevin Wright

North Atlantic Area Representative

Linda Pravinata

North Central Area Representative

Ashley Lardizabal

South Central Area Representative

Krista Schneider

Southeast Area Representative

Steve Kenney

Western Area Representative

Alberto Sun

2001-2002 Elected Officers

President

Jonathan Gray

Past President

Russ Hazen

President-Elect

Amanda Lathrop

Secretary

Kristen Naschansky

Midwest Area Representative

Alexa Smolinski

North Atlantic Area Representative

Sarah Smith

North Central Area Representative

Adriana Velasquez

South Central Area Representative

Krista Schneider

Southeast Area Representative

Todd Katz

Western Area Representative

Lauren Franssen

2000-2001 Elected Officers

President

Russ Hazen

Past President

Justin Shimek

President-Elect

Johnathan Gray

Secretary

Kristen Naschansky

Midwest Area Representative

Rodney Green

North Atlantic Area Representative

Jennifer Cleveland

North Central Area Representative

Marcos Sanchez

South Central Area Representative

Michelle Koehler

Southeast Area Representative

Amy Steiner

Western Area Representative

Sarah Monken

1999-2000 Elected Officers

President

Justin Shimek

Past President

Arnie Sair

President-Elect

Russ Hazen

Secretary

Jeannette Quinn

Midwest Area Representative

Michelle Rzonca

North Atlantic Area Representative

Reema Puri

North Central Area Representative

Cynthia Zook

South Central Area Representative

Janet Adams

Southeast Area Representative

Heather Hudson

Western Area Representative

Jaime Rudolf

1998-1999 Elected Officers

President

Arnie Sair

Past President

Craig Sherwin

President-Elect

Justin Shimek

Secretary

Carla Shook

Midwest Area Representative

Julie Hassler

North Atlantic Area Representative

Cory Bryant

North Central Area Representative

Purbita Ray

South Central Area Representative

Ipek Goktepe

Southeast Area Representative

Lynn Hubbard

Western Area Representative

Amanda Lathrop

1997-1998 Elected Officers

President

Craig Sherwin

Past President

Cheryl Gaither

President-Elect

Arnie Sair

Secretary

Riley Pigeon

Midwest Area Representative

Russel Tietz

North Atlantic Area Representative

Iype Chandy

North Central Area Representative

Maha Hajmeer

South Central Area Representative

Christie Harry

Southeast Area Representative

Shanna Sullivan

Western Area Representative

Renee Goltz

1996-1997 Elected Officers

Chairman

Cheryl Gaither

Past Chairman

Christine Lavelle

Chairman-Elect

Donna Weinbrenner

Secretary

Julie King

Midwest Area Representative

Arnie Sair

North Atlantic Area Representative

Heather Marcroft

North Central Area Representative

Brenda Waite

South Central Area Representative

Adon Cullins

Southeast Area Representative

Shawn McCormick

Western Area Representative

Craig Doan

1995-1996 Elected Officers

Chairman

Christine Lavelle

Past Chairman

Kay McNeill

Chairman-Elect

Cheryl Gaither

Secretary

Julie Gluck

Midwest Area Representative

Subramanian Lalitha

North Atlantic Area Representative

Aaron Edwards

North Central Area Representative

Devin Peterson

South Central Area Representative

Cameron Howard

Southeast Area Representative

Karina Sylvia

Western Area Representative

Craig Doan

1994-1995 Elected Officers

Chairman

Kay McNeill

Past Chairman

Jonathan Merkle

Chairman-Elect

Christine Lavelle

Secretary

Julie Gluck

Midwest Area Representative

Jerry Farkas

North Atlantic Area Representative

Allison Crandall

North Central Area Representative

Kerstin Haberer

South Central Area Representative

Mindy Brashears

Southeast Area Representative

Alison Errington

Western Area Representative

Denjamin Dias

1993-1994 Elected Officers

Chairman

Jonathan Merkle

Past Chairman

Curt Emenhiser

Chairman-Elect

Kay McNeill

Secretary

Pamela Ziegler

Midwest Area Representative

Renee Irvine

North Atlantic Area Representative

Julie Gluck

North Central Area Representative

Andrew McPherson

South Central Area Representative

Mindy Brashears

Southeast Area Representative

Aaron Edwards

Western Area Representative

Sam Miller

1992-1993 Elected Officers

Chairman

Curt Emenhiser

Past Chairman

Scott Lineback

Chairman-Elect

Jonathan Merkle

Secretary

Tammy Rooney

Midwest Area Representative

Mark Jacobson

North Atlantic Area Representative

Ann Gutshall Zakis

North Central Area Representative

Nicole Williams

South Central Area Representative

Esturado Marroquin

Southeast Area Representative

Harold Schmitz

Western Area Representative

Sam Miller

1991-1992 Elected Officers

Chairman

Scott Lineback

Past Chairman

Irene Greener

Chairman-Elect

Curt Emenhiser

Secretary

Lynne Bleiler

Midwest Area Representative

Julie Johnston

North Atlantic Area Representative

Bruce Welt

North Central Area Representative

Tammy Rooney

South Central Area Representative

Kay McNeill

Southeast Area Representative

Christine Averdung

Western Area Representative

Thomas Shellhammer

1990-1991 Elected Officers

Chairman

Irene Greener

Past Chairman

Anne Tieleman

Chairman-Elect

Scott Lineback

Secretary

Lynne Bleiler

Midwest Area Representative

Curt Emenhiser

North Atlantic Area Representative

Stacey Anglea

North Central Area Representative

Lisa Kapels

South Central Area Representative

Eilene Flory

Southeast Area Representative

Keith Petrofsky

Western Area Representative

Carol Hollar

1989-1990 Elected Officers

Chairman

Anne Tieleman

Past Chairman

Leanne Jackson

Chairman-Elect

Irene Greener

Secretary

Amy Linsky

Midwest Area Representative

Scott Lineback

North Atlantic Area Representative

Anne Udovitch

North Central Area Representative

Andrea Olander

South Central Area Representative

Andrea Siler

Southeast Area Representative

Stuart Cantor

Western Area Representative

Kevin Nunes

1988-1989 Elected Officers

Chairman

Leanne Jackson

Past Chairman

Tim Taylor

Chairman-Elect

Anne Tieleman

Secretary

Brenda Stepp

Midwest Area Representative

Mark Hines

North Atlantic Area Representative

Ann Roland

North Central Area Representative

Julie Teggatz

South Central Area Representative

Rebecca Bernard

Southeast Area Representative

Jayne Holcomb

Western Area Representative

Karen Stein

1987-1988 Elected Officers

Chairman

Tim Taylor

Past Chairman

Tom Davis

Chairman-Elect

Leanne Jackson

Secretary

Donna Franklin

Midwest Area Representative

Mark Hines

North Atlantic Area Representative

Keith Vohden

North Central Area Representative

Branda Stepp

South Central Area Representative

Enrique MacGregor

Southeast Area Representative

Wesley Sing

Western Area Representative

Lorraine Meuser

1986-1987 Elected Officers

Chairman

Tom Davis

Past Chairman

Jill Norcross

Chairman-Elect

Tim Taylor

Secretary

Wesley King

Midwest Area Representative

Gwen Reynolds

North Atlantic Area Representative

Keith Vohden

North Central Area Representative

Doug Volt

South Central Area Representative

Enrique MacGregor

Southeast Area Representative

Sally Smith

Western Area Representative

Angela Jones

1985-1986 Elected Officers

Chairman

Jill Huckleberry

Past Chairman

Karen Jones

Chairman-Elect

Tom Davis

Secretary

Donna Anderson

Midwest Area Representative

Barbara Schuster

North Atlantic Area Representative

Karen Garvey

North Central Area Representative

Ravinder Reddy

South Central Area Representative

Mike Kattan

Southeast Area Representative

Anne Tieleman

Western Area Representative

David Ames

1984-1985 Elected Officers

Chairman

Karen Jones

Chairman-Elect

Jill Huckleberry

Secretary

Susan Gettys

Midwest Area Representative

Laurie Vokes

North Atlantic Area Representative

Tom Davis

North Central Area Representative

Susan Armstrong

South Central Area Representative

Mike Kattan

Southeast Area Representative

Rosetta Newsome

Western Area Representative

Cecilia Goldberg

1983-1984 Elected Officers

Chairman

Richard Hawkins

Chairman-Elect

Karen Guy

Secretary

Larry Chandler

Midwest Area Representative

Catherine Adams

North Atlantic Area Representative

Kevin Addesso

North Central Area Representative

Barbara Zylema

South Central Area Representative

Jill Huckleberry

Southeast Area Representative

Karen Cromer

Western Area Representative

Barbara Augustin

1982-1983 Elected Officers

Chairman

Ann Hollingsworth

Chairman-Elect

Richard Hawkins

Secretary/Treasurer

Bill Barrier

Midwest Area Representative

Frances Anderson

North Atlantic Area Representative

Patrick Lawler

North Central Area Representative

Sarah Geisert

South Central Area Representative

Gary Main

Southeast Area Representative

David Mobley

Western Area Representative

Kathryn Borneman

1981-1982 Elected Officers

Chairman

Ann Hollingsworth

Midwest Area Representative

Frances Anderson

North Atlantic Area Representative

Stuart Ensor

North Central Area Representative

Suzanne Osborn

South Central Area Representative

Julie Vrana

Southeast Area Representative

Jay Ragen

Western Area Representative

Leann Carlson

1980-1981 Elected Officers

Chairman

Peggy Etheridge

Chairman-Elect

John Woodson

Secretary

Fred Genthner

Midwest Area Representative

Daniel Farber

North Atlantic Area Representative

Arthur A. Defeo

North Central Area Representative

Suzanne Nielsen

South Central Area Representative

David Szetela

Southeast Area Representative

Linda Sherwin

Western Area Representative

Laura Wells

1979-1980 Elected Officers

Chairman

Mark Van Heuvel

Chairman-Elect

Peggy Etheridge

Secretary

Maria Giovanni

Midwest Area Representative

Joanne Curran

North Atlantic Area Representative

Robert Fisher

North Central Area Representative

Peggy Foegeding

South Central Area Representative

Carol Throop

Southeast Area Representative

Prakash Potluri

Western Area Representative

Wendy West

1978-1979 Elected Officers

Chairman

Curt Busk

Chairman-Elect

Mark Heuval

Secretary

Joanne Curran

Midwest Area Representative

Karl Weingartner

North Atlantic Area Representative

Dana Ott

North Central Area Representative

Dallas Hoover

South Central Area Representative

Beverly Thurmond

Southeast Area Representative

Cindy Woodward

Western Area Representative

Faye Yoshihara

1977-1978 Elected Officers

Chairman

Rick Stier

Chairman-Elect

Curt Busk

Secretary

Joanne Curran

Midwest Area Representative

Karl Weingartner

North Atlantic Area Representative

William Jacobs

North Central Area Representative

Mary Tufte

South Central Area Representative

Peggy Weisenfelder

Southeast Area Representative

Bob Curran

Western Area Representative

Mark Heuval

1976-1977 Elected Officers

Chairman

Elizabeth Sloan

Chairman-Elect

Rick Stier

Secretary

Martha Stone

Midwest Area Representative

Michael Lachenski

North Atlantic Area Representative

Lori Sechrist

North Central Area Representative

Jane Gramoli

South Central Area Representative

Paul Heidbreder

Southeast Area Representative

Joy Peavy

Western Area Representative

Donna Asher

1975-1976 Elected Officers

Chairman

Scott Etzel

Chairman-Elect

Elizabeth Sloan

Secretary

Karen Stephens

Midwest Area Representative

R. Zinger

North Atlantic Area Representative

Merle Kahn

North Central Area Representative

Jane Gramoli

South Central Area Representative

Neva Rizleeey

Southeast Area Representative

Louis Torciuia

Western Area Representative

Susan Starritt

1974-1975 Elected Officers

Chairman

William Edmunds

Chairman-Elect

Scott Etzel

Secretary

Kathy Maria Kinton

Midwest Area Representative

John Mount

North Atlantic Area Representative

A. Philip Handel

North Central Area Representative

Elizabeth Sloan

South Central Area Representative

Gary Wallace

Southeast Area Representative

Andrew Moore

Western Area Representative

Domenic Carisetti

1973-1974 Elected Officers

Chairman

Mike Taranto

Chairman-Elect

William Edmunds

Secretary

Susan Cook Upshaw

Midwest Area Representative

Kenneth Beck

North Atlantic Area Representative

J. Philip Calvi

North Central Area Representative

Donald Snider

South Central Area Representative

Sammy Cunningham

Southeast Area Representative

Georgette McAuley

Western Area Representative

John Doisy

1972-1973 Elected Officers

Chairman

Philip Neill

Chairman-Elect

Susann Creasy

Secretary

Kathy Kinton